TÁRSASÁGUNK A NEW JERSEY VASBETON KÖZÚTI BIZTONSÁGI KORLÁTOKAT ÖSSZEKAPCSOLÓ ELEMEK NÉLKÜL GYÁRTJA ÉS FORGALMAZZA.
A NEW JERSEY ELEMEK NEM RENDELKEZNEK TANÚSÍTOTT "H" FELTARTÓZTATÁSI FOKOZATTAL ÉS "W" HATÁSTARTOMÁNNYAL.
Általános leírás
A beton biztonsági korlátokat a hatékonyság, a tartósság és a gazdaságosság szempontjai alapján a hatvanas években az Egyesült Államokban fejlesztették ki, innen ered a New Jersey profil elnevezés is. A New Jersey profilú biztonsági korlátok hatékonyságát ütközési próbák sorozatával bizonyították. A beton biztonsági korlát a kitérő járművet úgy tartja vissza, hogy az a fal mentén csúszva az út szélén, a fal mentén álljon meg. Az egymással láncszerűen összekapcsolt beton biztonsági korlát elemek nincsenek az alapozáshoz rögzítve, azok egy ütközés esetén rugalmasan viselkednek: az ütközés hatására a szükséges mértékben kibillenek, ill. oldalra elcsúsznak, miáltal a jármű ütközési energiáját átveszik, az utasokra ható terhelést csökkentik.
A CSOMIÉP Beton Melior Kft. által gyártott és forgalmazott SPENGLER rendszerű beton közúti biztonsági korlát a Németországban alkalmazott rendszer változatlan formában történő átvételét valósítja meg.
A SPENGLER rendszerű előregyártott beton közúti biztonsági korlátok alkalmazásának alapvető célja a közúti forgalomban résztvevő, illetve az út környezetében tartózkodó személyeknek balesettől, ill. annak következményeitől való megóvása. A passzív visszatartás céljára épülő biztonsági korlátok rendeltetése:
– a járművek visszatartása az útról való letéréstől (lehajtástól, lesodródástól, leeséstől) és ezáltal a szomszédos környezet veszélyeztetésétől, valamint a járművezetők és a járműben ülők védelme;
– kétpályás (elválasztó sávval épült) utakon a járművek visszatartása biztonsági berendezéssel az ellenirányú forgalom pályájára való áthajtástól és ily módon védelme a frontális ütközéstől;
– a közutak melletti műtárgyak (pl. hídfők, hídpillérek) és úttartozékok (pl. zajárnyékoló falak) védelme;
– rekonstrukciós út- és hídépítési munkáknál, forgalomtereléseknél az ott dolgozó személyek és gépek védelme;
– egy további lényeges előnye a középső sávban elhelyezett 1,15 m hatékony magasságú, zárt biztonsági korlátoknak, hogy könnyű járművek esetére az MSZ EN 12676-1-ben megfogalmazott teljes vakításgátlást biztosítanak.
Vizsgálatok kimutatása szerint a biztonsági korlátoknak történő ütközések 70-80%-a 15°-nál kisebb szögben – azon belül is a leggyakrabban 8° alatt – következik be. Az ilyen kis hajlásszögű ütközések során az érintett járműben kár és bennülő személyeken sérülés alig keletkezik. Ezen kívül a biztonsági korlát alig sérül, az a legtöbb ütközés után is üzemképes marad.
Különös jelentősége van a beton biztonsági korlátok felállításának ott, ahol a gyorsforgalmi utak középső sávjában a KTSz-ben előírt szélesség valami okból nem tartható.
A SPENGLER rendszerű előregyártott beton közúti biztonsági korlát elemek megfelelőség igazolásának alapján a 3/2003. (1.25.) BK-GKM-KvVM együttes rendelet 4.§-ának c) pontja szerint az alábbi magyar szabványok képezik.
MSZ EN 1317-1:1998
MSZ EN 1317-2:1998
MSZ EN 206-1:2002
MSZ EN 13369:2003
A SPENGLER rendszerű előregyártott beton közúti biztonsági korlát közútépítésben való alkalmazhatóságáról információ található az alábbi hivatalos honlapon:
www.akmi.kozut.hu
ÁKMI Kht.
Műszaki fejlesztés és szabályozás
ÉME/CE Alkalmazási hozzájárulás
Érvényes építőipari műszaki engedélyek (ott a 117. sorszám alatt)